Taşınırken Tasarruf Sağlayacak 4 Parlak Fikir 

Taşınırken Tasarruf Sağlayacak 4 Parlak Fikir 

Ev, iş yerleri ve ofislerin taşınma işlemleri yapılırken daha tasarruflu taşınmak için birçok fikir bulunmaktadır. Ev ve iş yerleri taşınırken çok fazla masraf olacağı için taşınma işinin zor ve zahmetli kısmı daha da artar. Özellikle ev taşıma oldukça zahmetli bir iştir. Ev taşıma işleminde birçok eşya olduğu için bu eşyaları ilk önce kullanım alanlarına ve sağlamlık durumlarına göre gruplara ayırıp eleme yapılarak ambalajlama ve paketleme işlemi yapılmalıdır. Ambalajlama ve paketleme işlemi sırasında eşyalar düzenli ve toplu bir şekilde toparlanmalıdır.

Ev taşıma işi zorlu bir süreç olduğu için iyi organize olarak evi toparlamak gerekir. Yavaş yavaş stressiz ve sabırlı bir şekilde eşyalar elenerek elden çıkartılmalıdır. Bu eşyalardan az da olsa kazanç sağlanıp taşınma bütçesine katkı sağlanmış olur. Ev ve iş yerlerinin taşınma aşaması esnasında uygun nakliye şirketi ayarlanarak ona göre eşyaların derlenip toparlanma sürecine geçilmelidir. Ev ve işyeri taşınması esnasında tasarruf sağlayacak fikirler oldukça önemlidir.

Taşınacak Eşyaları Azaltmaya Çalışın

Ev, iş yeri ve ofislerin taşınma aşamasında ilk yapılacak olan eşyaları eleyerek gruplandırmaktır. Kullanmadığınız ya da az kullandığınız eşyaları eleyerek ambalajlama aşamasında size tasarruf sağlayacaktır. Eskiyen, bozulan ve kırılan eşyaları eleyerek ambalajlama aşamasında sağlanan tasarrufu fırsata çevirip paketlenecek eşyaları azaltmış olursunuz. Beyaz eşya ve mutfak aletleri çalışmıyorsa ya da eskimişse paketleyip götürmek ekstra nakliye yükü olur. Kullanılmayan eşyaların yerine öncelikle kullandığınız ve yeni eşyalar olmalıdır.

İlk önce eşya elemelerinde yeni eşyaları ayrı olarak gruplandırın. Az kullanılmış olanları ve zorunlu eşyaları da ayrı bir grup yapıp kalan eski ve az kullanılan eşyalar arasında eleme yapın. Bazı eşyaları elemeniz yer tasarrufu sağladığı gibi paketleme masrafından da tasarruf edilmesini sağlar. Eşya eleme ev ve iş yerlerinde bulunan her eşya grubundan seçilebilir. Kullanılmayan ve götürülmek istenmeyen birçok eşyayı ikinci el mağazalarda, sosyal medya platformlarında, konuma uygun satış yapan ikinci el alışveriş uygulamalarında ve pazarlarda satılarak tasarruf sağlanıp nakliye ücreti kazanılabilir.

Kullanmadığınız Eşyalarınızı Satarak Nakliye Ücretini Çıkartın

Taşınma esnasında tasarruf sağlayacak en uygun fikir kullanılmayan ve götürülmek istenmeyen eşyaların ikinci el mağazalarına satmaktır. Eşyalarınızı paketleme esnasında eledikten sonra ikinci el eşya satan mağazalara satabileceğiniz gibi online uygulama ve sitelerde de satabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte konumunuza göre ikinci el eşya  alışverişi olan uygulamalarda da götürmek istemediğiniz eşyaları satıp anında kazancınızı alabilirsiniz. Kullanım durumunda olmayan eşyalarınızı da eskiciye verip paranızı elden alabilirsiniz.

Bu şekilde kullanmadığınız ve götürmek istemediğiniz eşyalarınızı satarak hem ambalajlama aşamasında tasarruf edilmesini sağlamış olursunuz hem de taşınma ücretini ödeyerek tasarruf etmiş olursunuz. İkinci el eşyalar daha çok beyaz eşya ve elektronik aletler olarak satışı kolaylıkla yapılmaktadır. Beyaz eşyalarınız eskimiş ise ve kullanmak istemiyorsanız paketleme ve taşınma yükünden kurtulmak için ikinci el ev eşyası alışverişi yapılan mağazalara satarak bu eşyalardan kurtulup nakliye bütçenize destek olabilirsiniz.

Kullanmadığınız ve eskimiş mobilyaları, perdeleri ve halıları da ikinci el eşya alışverişi yapılan mağazalara satarak para kazanabilirsiniz. Aynı şekilde  mutfak eşyalarından olan kullanmadığınız  eşyaları paketleme masrafından tasarruf  etmek için elden çıkarabilirsiniz. Bozulan ütü, fırın ve robot gibi aletlerinizi de eskicilere satıp nakliye ücretinize katkı sağlamış olursunuz.

Ambalajlamada Kullanacağınız Malzemeler İçin Fazla Harcama Yapmayın

Taşınma aşamalarından olan ambalajlama işlemleri pratik olarak yapılacak işlemlerdir. Elenen eşyalar dışında kalanlar gruplara ayrılmışsa ambalajlama aşaması kolaylıkla yapılır. Ev ve iş yerleri taşınırken ambalajlama ve paketleme işlemi sırasında ek masraf yapmanıza gerek kalmadan elinizde bulunan malzemelerle taşınacak eşyalarınızı toparlayabilirsiniz. Gruplandırdığınız eşyaları karton koli, hurç, naylon ve koli bantlarıyla paketleyebilirsiniz. Halı ve ütü masanızı açılıp zarar görmesin diye koli bandı ile güzelce sarıp sabit bir şekilde taşınmasını sağlayabilirsiniz. Kitap ve kırılmayacak eşyaları karton kolilerde paketleyerek toparlayabilirsiniz. Hurçlara yorgan, yastık ve katlanabilen halılarla birlikte paspasları koyup düzenli bir paket halinde taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Kalın naylon poşetlerine banyoda kullanılan eşyaları koyabilirsiniz. Elinizde bulunan eşyalarla paketleme yapmanız ambalajlama aşamasında tasarruf etmenizi sağlar. Şehir içi ev ya da iş yeri taşıma işini yapacaksanız mobilyadan sökülmeden taşındığı için dolapların içine kıyafet, ayakkabı ve çanta gibi daha birçok eşyayı koyarsanız paketleme kısmından baya bir tasarruf edilmesini sağlarsınız. Aynı şekilde yatak bazaları, puf ve sandıkların içine de birçok eşya koyup paketlemeden tasarruf edilmesini sağlamış olursunuz.

İş yerleri ve ofislerde de yer alan demir dolap ve çekmeceli masaların çekmecelerine küçük eşyalar yerleştirilerek paketlemeden tasarruf edilerek taşınma işlemi gerçekleştirilebilir. Evde kullandığınız ilaç ve kozmetik ürünlerini termos ve tencerelerde sabitli bir şekilde yerleştirilmesini sağlayarak paketleyebilirsiniz. Eşyaları gruplandırarak ambalajlama işlemi yapmak hem işinizi kolaylaştırır hem de eşyaları iç içe paketleme yapma fırsatı kazanmış olursunuz. Kırılacak mutfak eşyalarını elbiselerinize sarıp valizlerde güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayacak paketleme yapabilirsiniz. Vazolarınızı, biblolarınızı, tabak ve çanaklarınızı kıyafetlerle sarıp dolap çekmecelerinde de güvenli bir şekilde kırılmadan istediğiniz adrese ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Güvenilir ve İyi Bir Nakliyat Firması Seçin

Ev, iş yeri ve ofis taşımalarında en önemli aşamalardan olan son aşama güvenilir ve iyi bir nakliyat firması seçimi yapmaktır. Nakliyat firması seçilirken nakliyat firmalarının fiyat ve süre bakımından karşılaştırmaları yapılarak nakliyat firması seçilmelidir. Firma ne kadar sürede ve ne kadar ücrete ev, iş yeri ve ofisinizin taşıma işlemini yapıyorsa bunları belirleyerek firma ile anlaşabilirsiniz. Nakliyat firmaları taşıma yöntemleri bakımından birbirinden farklı taşıma hizmeti verir. Bazı nakliyat firmaları ambalajlamayı kendileri üstlenerek taşıma işini yaparken bazıları da asansörlü taşıma hizmeti verir. Eğer tasarruflu bir ev, iş yeri ve ofis taşımak istiyorsanız kendiniz ambalajlama aşamasını yapın. Genellikle ev taşımaları çoklu katlarda olduğundan dolayı asansörlü  taşıma şeklinde yapılmaktadır.

Eviniz üst katlardaysa asansörlü taşıma yöntemini tercih edebilirsiniz. Asansörlü taşıma yöntemiyle nakliyat firmaları balkonlara asansörlü merdiven yerleştirerek eşya paketlerini balkondan taşıma aracına kolaylıkla kısa sürede taşır. Eğer iş yeri ve ofisinizi taşıyorsanız ve zemin katlardaysanız asansörlü taşıma yöntemi tercih edilmez.  Çünkü asansörlü taşıma ücreti normal taşıma hizmetinden daha fazla olduğundan dolayı taşıma esnasında tasarruf sağlayamazsınız.

Tasarruflu bir taşıma istiyorsanız çoklu taşıma yapan nakliyat firmaları ile anlaşabilirsiniz. Bu firmalar tek taşıma değil birçok ev, iş yeri ve ofisi aynı anda eş zamanlı olarak taşıma işlemini yaptığı için taşıma ücretini taşıdığı ev ya da iş yeri sayısına böler. Bu durumda taşıma masrafınız yarı yarıya hatta üçte birine bile düşebilir. Tasarruflu bir ev, iş yeri ve ofis taşıması için çoklu taşıma, ambalajlama işlemini kendiniz yapma ve ev, iş yeri ve ofis konumunuza göre normal taşıma seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Taşınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Taşınırken ilk dikkat edilmesi gereken husus taşınma zamanınızı belirlemektir. Eğer taşınma zamanına karar verdiyseniz tasarruflu bir taşınma yapmak için  en az iki ay öncesinde bazı hazırlıkları yapılmalıdır. İlk önce nakliyat firmalarını fiyat  ve süre açısından karşılaştırıp nakliyat firmalarının hizmet yönteminde de karar verip en az bir ay önceden anlaşmanız gerekir. Eğer ambalajlama işlemini kendiniz yapacaksanız kullanmadığınız ve götürmek istemediğiniz eşyaları eleyip ikinci el eşya alışverişi yapılan mağazalara satarak nakliye taşıma bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Eviniz ya da iş yeriniz çok katlı binada yer alıyorsa asansörlü taşıma hizmeti veren nakliyat firmalarından birini seçmelisiniz.

Eşyalarınız az ise ve tasarruflu bir taşıma gerçekleştirmek istiyorsanız çoklu taşıma yapan firmalardan biriyle anlaşarak taşıma ücretinizi en az yarı yarıya düşürebilirsiniz. Ev, iş yerleri ve ofis taşımalarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus nakliyat firmasını istediğiniz yöntemde ve tasarrufta kendi  bütçe durumunuza uygun bir şekilde seçmektir. Nakliyat firmanıza karar verdikten sonra eşyaları elemek ve elenen eşyalardan para kazanmak işi oldukça kolaydır. Götürmek ve kullanmak istemediğiniz eşyalardan tasarruf sağlayarak ve kazançlı bir şekilde kurtulduktan sonra hiç bir kuruş ödeme yapmadan evinizde bulunan eşyaların arasında rahatlıkla paketleme işini yapabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken stres yapmamanız çok önemlidir. Çünkü ev, iş yeri ve ofis taşıma zorlu bir süreç olduğu için doğru kararlar verip tasarruflu bir taşıma yapmanız için stressiz olup rahat bir kafayla kararlar almalısınız. Eğer çok stres yaparsanız tüm bu aşamalar sekteye uğrayarak zararlı bir şekilde taşınmış olursunuz. Ne kadar rahat olursanız ve yapmanız gerekenleri rahatlıkla yaparsanız o kadar kazançlı ve tasarruflu bir taşınma gerçekleştirirsiniz. Taşınma işleriniz için firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.