Sigortalı Eşya Taşımanın Önemi 

Sigortalı Eşya Taşımanın Önemi 

Nakliyat sigortası, taşınan eşyayı karayolu, hava, deniz veya demiryolu taşımacılığında ortaya çıkabilecek sorunlara karşı koruyan bir sigorta türüdür. Nakliye sigortası ile nakliye sırasında meydana gelen kazalar, eşyaların zarar görmesi, eşyaların nakliye biriminden yüklenmesi ve boşaltılması sırasında eşyaların zarar görmesi gibi durumlarda hasar teminat altına alınır.

Eşyanın kaybolması gibi durumlarda nakliye sigortası büyük önem taşımaktadır. Nakliye sigortası, sadece nakliye hatlarından kaynaklanan kazalara karşı değil, aynı zamanda doğal afetler gibi kaçınılmaz nedenlerle meydana gelen kazalara karşı da eşya sigortası sağlar.

Taşıma Sigortası Türleri

Nakliye sigortası, nakliyeciye veya mal türüne bağlı olarak farklı kategorilere ayrılır. Genel olarak nakliye sigortası türleri dört ana başlık altında ele alınmaktadır. Bu; emtia nakliyat sigortası, navlun sigortası, Kıymet nakliyat sigortası ve tekne ve yat sigortasıdır

Emtia Nakliyat Sigortası

Taşınmakta olan eşyanın kara, deniz, demiryolu veya hava dahil tüm taşıma araçları ile transit sırasında güvence altına alınmasını sağlar. Taşınan mallarda meydana gelebilecek olası hasar veya kayıplara karşı oluşturulan emtia nakliyat sigortası, şirketi hasara karşı sigortalar. 3 farklı tali nakliye sigortası türü vardır: Tam hasar, sınırlı ve genişletilmiş teminatlı sigortalardır.

Kasko sigortasında araç ve içerdiği tüm ürünler teminat altındadır. Eşya taşımacılığında sigorta kapsamı dardır. Kaza durumunda taşınan eşyanın vereceği zararın tamamı karşılanmalıdır. Geniş kapsamlı sigortada, poliçede belirtilen istisnalar dışında tüm zararlar karşılanır.

Navlun Sigortası

Taşınacak eşyanın nakliye sigortası kapsamında olması durumunda nakliye firmasının nakliyeye gelebilecek herhangi bir zararı karşılamada kusurlu veya ihmalkâr olması gerekmektedir. Eşyanın transit halinde hasar görmesi durumunda nakliye şirketinin sorumlu olduğu anlaşılsa da eşyaya gelebilecek her türlü hasar bu sigorta kapsamındadır. Sigorta çerçevesinde yapılan sözleşmeye göre, eşyanın zararı nakliye şirketi tarafından doğrudan şirkete ödenebileceği gibi, nakliye şirketi tarafından diğer hizmet şekillerinde birlikte ödenebilir.

Kıymet Nakliyatı Sigortası

Değerli eşya, mücevher veya para transferi için yaygın olarak kullanılan bir sigorta türüdür. Malları taşırken sorumluluk taşıyıcıya veya sorumlu kişiye geçer. Bundan sonra, değerli eşyaların firmadan teslim alınmasından varış noktasına teslim edilmesine kadar geçen süre içerisinde meydana gelebilecek her türlü hasar ve ziya, nakliye firmasının sorumluluğundadır ve navlun sigortası kapsamında değerlendirilir. Bu sigorta türü silahlı soygun veya gasp gibi durumları da kapsar. Bir kaza veya kayıp durumunda, malların maliyeti, malların nominal değeri üzerinden hesaplanır.

Tekne ve Yat Sigortası

Özel amaçlarla kullanılan yatların veya teknelerin denizde veya karada kullanılması, transferinde olası tüm olumsuzluklara karşı yapılan bir sigorta türüdür. Bu sigorta türünde tekneler ve yatlar doğal afetlerden veya çeşitli kazalardan korunur ve sigorta şirketinin onayı olmadan teknede meydana gelebilecek değişiklikler veya işlemler nedeniyle sözleşmenin tüm koşulları detaylı olarak incelenmelidir.

Taşıma Sigortasının Genel Koşulları

Taşıma sigortasının genel şartları, Türkiye Sigorta Birliği tarafından belirlenen şartlar çerçevesinde oluşturulur. Farklı sigorta şirketleri tarafından oluşturulan diğer tüm sigortalar da bu hüküm ve koşullar altında oluşturulur. Nakliyat sigortasının genel şart ve koşulları aşağıdaki gibidir;

Fırtına, batma veya kara düşmesi gibi durumlarda kapsanan tüm ürünlerin kapsanmasını sağlar. Ayrıca, gemide yangın çıkması veya malların taşınması sırasında bir kaza olması durumunda ürünler sigorta kapsamında kabul edilir. Eşyalarınız hapsedilme veya zorlama gibi durumlara karşı sigortanızın bir parçası olarak kabul edilir. Ancak, kapsam, savaş veya iç savaş gibi durumlarda değişir.

Grevler veya çeşitli kitle hareketleri ve işçi kargaşaları nedeniyle meydana gelen hasar veya mal kaybı sigorta kapsamına girmez. Bu nedenle, sözleşmeyi imzalamadan önce sigorta koşulları dikkatlice düşünülmelidir. Eşyaların depolanması sırasında yağmur suyu, korozyon, depodaki nem ve bunlardan kaynaklanan problemler teminat altına alınmaz. Mal taşırken, kaçakçılık yaparken, yasaklı malları taşırken mallar sigortalı değildir.

Taşıma sırasında ambalaj hatalarından kaynaklanan düşme, dökülme gibi durumlar eşyanın sigorta kapsamı dışında kalmasına neden olur. Barut, kibrit, ham petrol ve benzeri kimyasalların taşınmasında meydana gelen kazalar kapsanmasına rağmen bu ürünlerin taşınması sırasında meydana gelen kazalar kapsam dışıdır.

Nakliye Sigortası Fiyatı

Nakliyat sigortası fiyatlandırılırken taşınan eşyanın niteliği ve taşınan aracın türü önemlidir. Nakliye sigortası oranları, sevk edilen malların toplam piyasa değerine göre belirlenir. Ancak yapılan anlaşmalarda belirli şartları içeren birçok durum da bulunmaktadır. Bu taşıma sigortasının fiyatı, imzalanan anlaşmalara göre değişmektedir. Organizasyon firmasından alınan ulaşım hizmetlerinin önemi

Faaliyet gösteren nakliye şirketlerinden alınan nakliye hizmetlerinin önemi son derece yüksektir. Bu firmalar taşınma tarihinden önce hareket edecek ve taşınma tarihi için yeterli olan paket ve paketleri temin edeceklerdir. Bu firmalar yeni ve tek kullanımlık ambalajları ile taşınma günü ilgili adreste hazır bulunacaktır.

Dayanıklı hale getirilecek olan kutular her türlü titreşime karşı eşyayı koruyan yapılara sahip olacaktır. Büyük profesyonel nakliye şirketlerinin filosu da yeterli seviyede. Seçilen ve uygun büyüklükteki nakliye araçları profesyonel sürücüler tarafından işletilecektir. Bu şirketler, çalışanlarına bir miktar eğitim sağlayacak, yeterli donanım ve araçlara sahip kuruluşlardır.

Taşınma Gününün Stresinden Kaçınmak İçin Önerilen Hususlar

Taşınma gününün stresinden uzaklaşmak isteyenler için önerilen konulardan biri de taşınmadan önce her şeyi planlamaktır. Nakliye firması seçimi de titizlik gerektiren konulardan biridir. Çevreden ve basından alınan olumlu müşteri geri bildirimleri de nakliye firması seçiminde oldukça önemlidir. İşyerinde çalışan çoğu firma yeterli donanıma sahiptir.

Asansörlü ulaşım sistemleri, ulaşılması zor yerlere ulaşımı da kolaylaştıracaktır. Asansörlü ulaşım sistemi sayesinde apartman ve küçük yüksek katlı binaların girişlerinde dolaşmak son derece konforlu olacaktır. Bu firmalar taşınma gününde konforlu, stressiz ulaşım sağlayacaktır. Elektrik işleri konusunda bilgili marangoz ve nakliyecileri olan nakliye şirketlerinin seçilmesi tavsiye edilir.

Sigortalı Evden Eve Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sigortalı olarak bir evden diğerine taşındıktan sonra yeni evinize yerleşme süreci başlayacaktır. Ev taşımadan önce yeni yerinizde merdivenlerin genişliğini ve yük asansörü olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda gideceğiniz yerin yol ve trafik durumu hakkında da bilgi sahibi olmanız önemlidir. Yoğun saatlerde işe gidip gelmek oldukça zor olabilir.

Bu nedenle, eski evinizden günün erken saatlerinde ayrılıp yeni evinize kolayca yerleşebilmek için bir zaman belirlemelisiniz. Tek yönlü bir sokakta yan yola nakil yapılıyorsa önceden gerekli yerlere haber vermelisiniz. Seyahat süresini seçerek yolun belirli bir süre kapalı olacağını bildirmelisiniz. Böylece nakliye şirketi evinize kolayca yaklaşabilir ve malları en kolay şekilde yükleyip boşaltabilecekleri seçeneği sunar.

Bu planlama nakliye firması ve sizler için büyük önem taşımaktadır. İyi bir planlama ile eşyalarınıza zarar verme riskine girmezsiniz. Nakliye firmasına vereceğiniz bu genel bilgi ile eşyalarınız daha rahat, kolay ve hızlı bir şekilde taşınabilmektedir. Merdiven çıkmak gerekirse, nakliye firması tarafından eşyalar en az 2 kişilik gruplar halinde taşınabilir. Yük asansörü ile bağlantılı olarak zemine ağır eşyalar yerleştirilmelidir. Bu aşamada iş güvenliği de önemlidir.

Ev Taşıma Sigortası Nasıl Alınır?

Taşınma firmalarının en önemli özelliği, evinizin yapısına ve eşyalarınıza uygun bir organizasyon ile eşyalarınızı yorulmadan ve güvenilir bir şekilde yeni yerinize taşımalarıdır. Yüksek talep, birçok hareketli şirketin doğmasına neden oldu. Evet, kapıdan kapıya nakliye sektörü gelişen teknoloji ile büyüyen bir sektör ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni nakliyeci sayısı da artıyor.

Teslimat sigortası alırken garanti poliçesi hakkında detaylı araştırma yapmak gerekir. Arama işleminin ardından sevk edilecek malın durumu, taşınmadan önce muayene uzmanı tarafından yapılır. Bu sigorta türü ve poliçeleri bozulabilir, çizilebilir vb. hangi mallar üzerinde olabilir. Durumun zararları için tazminat.

Sigortalı nakliyat firmaları ile anlaşarak eşyalarınızı güvenle taşıyabilirsiniz. Taşıma sırasında ortaya çıkabilecek durumlara karşı dikkatli olunması gerekecektir. Çünkü bu sayede eşyalarınız en iyi şekilde paketlenecek ve aynı zamanda sarılarak dışarıdan gelebilecek herhangi bir zarara karşı korunmuş olacaktır. Paketleme sonrasında alanında uzman bir ekibin birleşmesi ile en verimli şekilde taşınma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Aracın hasarsız yüklenmesi ve boşaltılması ve aracın eşyalarınızı alabilecek yükseklikte olması çok önemlidir. Tüm bu kriterler karşılandığında daha fazla motivasyonla yeni evinize geçebilir ve mülkünüzü ilk günkü kalitede kullanmaya devam edebilirsiniz. Sigortalı nakliye işlemler için firmamızdan hizmet alabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.