Mobilya Taşırken Dikkat Edilecek Şeyler 

Mobilya Taşırken Dikkat Edilecek Şeyler 

Mobilya taşımak en zor işlerden biridir. Mobilyalar taşınma sırasında problemlere neden olabilir. Hem ağır hem de kırılgan oldukları için taşınırken ekstra özen gösterilmelidir. Mobilya taşırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da her bir eşyanın dikkatli bir şekilde, çizilmeden taşınması gerektiğidir. Bazı mobilyalar kolayca çizilirken, diğerleri keskin kenarları nedeniyle bazılarını çizebilir.

Taşıma sırasında keskin nesneleri başka nesnelerle paylaşmayın. Mallarınız arasında hem maddi olarak çok pahalı hem de manevi olarak çok pahalı şeyler bulabilirsiniz. Bu eşyaların nakliye sırasında ciddi şekilde hasar görmüş olması mümkündür. Bu nedenle mobilya taşırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olmak ve dikkatli bir şekilde ele almak önemlidir. Dikkate alınması gereken bir diğer şey, mobilyanızın dokusudur. Bu yüzden taşırken mobilyanın dokusunu dikkate almanız sizin lehinize olacaktır.

Demonte Mobilya Taşırken Notlar

Sökülebilir mobilyalar günümüzde hem boyut hem de taşıma sırasında hareket kabiliyeti açısından genellikle daha popülerdir. Çıkarılabilir mobilyaları taşıma sırasında kırılma olasılığı daha düşüktür ve taşınırken yer sorunu yaşamazsınız. Mobilyalar taşınmadan önce monte edilmişse, parçalarına ayırarak daha özgürce hareket edebilirsiniz.

Sökülen parçaları ayrı olarak paketlemeli ve kırılma riskine karşı korunmalısınız. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da mobilya ve metal objeleri aynı anda hareket ettirmemeniz gerektiğidir. Metal nesnelerin mobilyaları çizmesi oldukça yaygındır. Yeni evinize geldiğinizde demonte mobilyaları yeniden monte etmek için hazır aletler olmalıdır. Ev taşırken bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Mobilya Taşırken Nasıl Düzgün Şekilde Paketlenir?

Diğer eşyalara zarar verecek mobilya ve çıkıntılardan keskin noktaları çıkarmanız gerekir. Eşyalarınızı tek başınıza taşımak riskli olabilir. Mobilyaları demonte ettikten sonra kutularla taşıyabilirsiniz.  Mobilya ayaklarını çıkararak hareket ettirmeniz gerekir.

Mobilyalarınız monte edilebiliyorsa, nakliyeyi kolaylaştırmak ve kırılma problemlerini azaltmak için demonte etmek iyi bir fikirdir. Mobilyanın dokusu cam veya ayna şeklinde ise kesinlikle bunlardan kurtulmalısınız. Onları ayırdıktan sonra baloncuklu naylona ve karton kutulara koymanız gerekir.

Eşyalarınızı taşıma sırasında kirlenmemesi ve sararmaması için özenle paketlemelisiniz. Kaydırak ve raflardan kurtularak mobilyalarınızı hareket ettirmek, mobilyalarınız için sağlıklı bir hareket olacaktır.  Taşınmanın en önemli yönlerinden biri paketlemedir. Paketlerken bu büyük ve ağır eşyaları asla tek başına taşımayın.

Öncelikle mobilya üzerindeki kol ve süsleme gibi parçalar çıkarılmalıdır. Mobilya üzerinde ayna varsa bu aynalar kırılmaya karşı korunmalıdır.  Taşınma sırasında mobilyaların sökülmesi daha az riskli olacaktır. Bu nedenle taşınma ve taşınma hizmeti almak için mobilya taşıma hizmeti talep edilmesi tavsiye edilir.

Mobilyaları taşırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mobilyaların kirlenmemesi için temiz, esnek naylon kullanmaktır. Hareket ederken mobilya ayakları çıkarılmalıdır. Mobilyaları kısa sürede taşımak ve aracınıza yüklemek için asansörlü taşımacılık hizmeti veren bir firma ile iletişime geçmelisiniz.

Mobilyaları Taşırken Yaralanmayı Önlemek İçin Notlar

Hatalı mobilya taşıma işlemi yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle, eşyalarınızı taşırken nakliye kurallarına aşina olmanız ve gerekli ekipmanı kullanmanız iyi bir fikirdir. Taşıma sırasında güvenliğinizi tehlikeye atacak adımlardan uzak durmalısınız.

Mobilyalarınızı taşırken yapacağımız en büyük hata, tüm mobilyaları bir kenara itmektir. Bu yüzden vücudunuzu tanımalı ve belinize çok fazla ağırlık vermemelisiniz. Taşıma sırasında ciddi şekilde zarar görebilirsin. İyi bir koordinasyon sağlamalı ve malları varış yerine makul bir şekilde taşımalıdır.

Mobilya Taşırken Aletler Nasıl Kullanılır?

Eşyalarınızı taşımak için uygun aracı seçmelisiniz. Eşyanın çok olması ve aracın taşıma kapasitesi önemlidir. Aracın kapasitesi, kişisel eşyalarınızın boyutuna ve sayısına göre seçilmelidir. Eğer çok ağır ve ağır eşyalarınız varsa taşıyacağınız araç geniş ve konforlu olmalıdır. Dar bir alet seçerseniz taşınırken mobilyanızın kırılması ve çizilmesi gibi sorunlara daha yatkın olursunuz.

Küçük Mobilyaları Taşıma Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Küçük mobilyaları taşımak, diğer nesneleri taşımaktan çok daha kolaydır. Birçok insanın küçük mobilyaları taşımasına gerek yok. Eşyaların istiflenmesi önceden planlanmalıdır. Gönderilmesi gereken küçük öğeler, listeye göre kontrol edilmelidir. Çünkü çoğu zaman unutulan diğer nesnelerle karıştırılma sorunlarıyla karşılaşır. Küçük eşyaların taşınması, büyük eşyalara göre daha ekonomik hale getirilir.

Demonte Mobilyalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde yaygın olan demonte olmayan mobilyaları hem boyutunu küçültmek hem de yeni bir eve taşınırken taşınmasını daha pratik hale getirmek için demonte edebilirsiniz. Böylece mobilyaların kırılma olasılığı en aza indirilir, nakliye işlemi daha kolay yapılır ve daha az yer kaplar.

Mobilya taşırken dikkat edilmesi gereken hususlara gelince, mobilyanızın sökülebilir parçaları varsa, öncelikle sökme işlemini yapmalısınız. O zaman tüm cihazlarınızı ayrı ayrı paketlemeli ve çizilmelere karşı korumalısınız.

Ürün karton kutuda ise bu kutuları atmayın, ürünü kutuya koyun ve nakliye sırasında taşıyın. Ürünün yanında kutu veya çantayı delecek metal bir nesnenin olmaması da mobilya taşırken akılda tutulması gereken şeylerden biridir. Demonte ürünleri yeni evinize getirdikten sonra kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise yeniden monte ederken kullanacağınız aletlere sahip olmanızdır. Bu nedenle, bu cihazı nesnelerin üzerine yerleştirin.

Monte Edilmiş Mobilyaların Taşınmasıyla İlgili Notlar

Demonte mobilyaların taşınması daha kolaydır, monte edilmemiş mobilyaların taşınması çok daha zordur. Bunun temel nedeni, bu ürünlerin hem yük hem de kapladıkları alan açısından zorluklar yaşamalarıdır. Demonte mobilya parçalarını alıp çok daha küçük parçalara dönüştürebilirken, monte edilmiş mobilyaları taşımak daha fazla iş gerektirir.

Montajlı mobilya taşınırken dikkat edilmesi gereken ilk şey ürünün profesyonel firmalara sevk edilmesidir. Diğer ekipmanları kendiniz taşıyabilseniz de hacimli, kırılgan eşyaların taşınmasını profesyonel nakliye şirketlerine emanet etmenizi öneririz.

Nakliye İçin Ön Hazırlık

İster ağır ister hafif olsun, nakliye için yeterince eşya hazırlamalıyız. Her şeyi taşınmaya hazırlamak veya nasıl hareket edeceğinize dair bir plan yapmak gibi ön hazırlıklarla başlayabilirsiniz. Ayrıca evinizi taşınmaya hazırlamanız ve mükemmel bir şekilde gitmesi için döşemeniz gerekiyor.

Taşıdığımız eşyaların boyutları değişiklik gösterecektir. Tüm nesnelerin kapılardan ve koridorlardan eşit ve rahat geçmeyeceği anlamına gelir. Böylece, eşyaların boyutlarına nasıl uyduklarını görmek için kapıları ve koridorları test ederek başlanabilir. Ölçüler önceden alınırsa bu kapı ve koridorları hareket ettirirken eşyaların hangi açılardan ve yollardan geçebileceğini tespit edilebilir. Ayrıca eşyanın belirli bir noktaya geldikten sonra dar alanlardan geçmediğini fark ettiğimizde aniden hareket ederek kendimize ve mallarımıza zarar vermeye çalışabiliriz. Kapıları eşyaların geçmesi için yeterli alan sağlamıyorsa, işe başlamadan önce bu kapıları çıkarmak gerekebilir.

Taşınma sırasında evimizde dağınıklık olacaktır. Küçük nesneler, kutular veya bantlar odanın veya koridorun etrafına dağılmış olabilir. Özellikle makas, bıçak, tornavida gibi keskin ve delici eşyaları zeminde bırakmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde taşıma sırasında fark etmeyerek yaralanma riskiniz vardır. Sürtünmeden dolayı bu malzemeler taşıdığınız mallara da zarar verebilir. Bu nedenle önünüze çıkabilecek tüm engelleri ortadan kaldırdığınızdan emin olmadan bir nakliye işine girişmemelisiniz.

Mobilyaların İçini Boşaltın

Ağır bir nesne taşıyorsak, bu ağırlığı en aza indirmek çok önemlidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi parçayı sökmek aynı anda bu ağırlığı yüklememizi imkânsız hale getirecektir. Eğer demonte edilmiyorsa, bütün halinde taşırken yüke katacak şeyleri kaldırmak önemlidir. Bu öğenin üzerindeki veya içindeki tüm öğeler, taşıma sırasında fazla navlun olarak görünür.

Ayrıca nakliye sırasında eşyanın yönünün değişmesi gibi durumlarda bir parçanın içeride olması parçanın içeriden düşmesine neden olabilir. Bu nedenle üzerinde veya içinde başka eşya olmadığından emin olmadan bir eşyayı hareket ettirilmemelidir. Ağır yükleri taşımak için yapılması gereken ön hazırlıkları konuşulması gerekir. Bu hazırlıklar, eşyanın taşınmasını kolaylaştıran ve olası sıkıntıların önüne geçen tedbirlerdir.

Ağır Eşyaları Kaldırma Konusunda İddialı Olmayın

Bazen ağır bir cismi kaldırmak dışarıdan çok kolay görünüyor. Özellikle ağırlık kaldırma konusunda kendinize güveniyorsanız ve gücünüzden şüphe duymuyorsanız, böyle düşünmeniz tamamen normaldir. Hareket etmeyen eşyaları bir anda taşıyan bir işe başlayabilirsiniz. Ancak, bu genellikle iyi bir fikir değildir.

Birçok insan, eşyalarını bu şekilde taşıma işine girer, kendilerini yaralar veya daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalır. Mobilya taşıma işlemi için firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.