Kırılacak Eşyalar Nasıl Paketlenir?

Kırılacak Eşyalar Nasıl Paketlenir?

Taşınırken en önemli olan da kırılacak eşyaların nasıl taşınacağıdır. Eşyaların toplanıp paketlenmesi için doğru bir şekilde hazırlamak ve toplamak gerekmektedir. Özellikle kırılacak eşyaların paketlenmesi oldukça önemlidir. Kırılacak eşyalar arasında olan mutfak eşyaları haricinde beyaz eşyalar ve elektronik eşyalarda yer almaktadır. Ayrıca küçük biblolar, aksesuarlar da kırılacak eşyalar arasında yer almaktadır. Eğer eşyalar doğru bir şekilde toplanıp paketlenir ise tekrar açılması sırasında büyük kolaylık sağlamaktadır. Şehirden şehire taşımada veya aynı şehirde başka bir yere taşımada daha rahat hazırlanmak için çeşitli paketleme işlemleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Öncelikle fazla olan eşyalardan arındırmak gereklidir. Taşınma işlemi sırasında evdeki fazla eşyalardan arındırılması yeni eve yerleşme sırasında kolaylık sağlar. Genellikle de taşınma sırasında eski eşyalardan kurtulup yeni eşya almak için fırsattır. Bu eski eşyalardan kurtulurken değerlendirme imkânı da sağlamaktadır.

Eğer kullanılabilecek durumdalarsa bu eşyaları çevrenizdeki ihtiyaç sahiplerine verilebilir. Çevrenizde böyle kimseler yoksa yardım kuruluşlarına bağışlanabilmektedir. Bu amaçla bütün belediyelerin neredeyse her yerde bulunan giysi kumbaraları bulunmaktadır. Diğer bir çözümde kullandığınız eşyaları ikinci el olarak satışa sunmaktır.

Eşyaların Toplanması Sırasında Yapılması Gerekenler

Öncelikle eşyaların toplanması sırasında plan yapmak gerekir. Herhangi bir karmaşıklığın olmaması için plan şarttır. Kırılacak eşyaların öncelikle paketlenmesi gerekmektedir. Taşınırken yiyecekleri yanınızda götürmek iyi bir şeçim değildir. Eğer aynı şehirde başka bir yere taşınıyorsanız o zaman bozulma gibi bir durum olmayacağından götürülebilir. Fakat başka bir şehirden diğer bir şehre taşınılıyorsa yiyeceklerin bozulma durumundan dolayı götürülmesi iyi olmaz. Ancak bozulmayacak kuru bakliyatlar paketlenip götürülebilir.

Diğer taraftan evdeki eşyaların toplanmasına odalardan sırasıyla başlanmalıdır. Eşyalarınızı toplamaya en az kullandığınız odalardan başlanarak paketlenir. Her oda için toplama ve paketleme işlemi ayrı ayrı yapılır. Paketlenen eşyalara etiketlerle hangi odaya ait olduğu ve içindeki eşya belirtilir. Gideceği oda ve içindekileri anlatan bir etiket yapıştırın.

Değerli evrak ve eşyaların taşınmasında dikkatli olmak gerekmektedir. Gerekiyorsa bu eşyalarınızı yanınıza almakta fayda vardır.

Bir diğer konu da elektrik su, doğal gaz gibi aboneliklerin yeni adrese taşınması ve iptali olmalıdır. Kesinlikle unutulmaması gereken işlemler arasında olmalıdır.

Paketleme İşlemleri Sırasında Yapılması Gerekenler

Paketleme işlemine başlamadan önce iyi bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma yapıldıktan sonra daha kolay ve pratik bir şekilde paketleme işlemi yapılmış olur. Bu pratik paketleme işlemlerinden bazıları şunlardır;

Bardakların ve tabakların paketlenmesi; Bu gibi kırılacak eşyaların paketlenmesi sırasında çok dikkat etmek gerekmektedir. Yanlış paketlemiş kolilerde eşyalarınızın kırılma ihtimali çok yüksektir. Bu tür eşyaların paketlenmesinde dikkat edilecek hususlar;

 • Tabakları ve bardakları tek tek sarılmalı ve koliye dik olarak yerleştirilmelidir. Orta boy çift oluklu kolileri kullanın.
 • Orta boy çift oluklu koli seçilmeli.
 • Bardakların içlerinden çok dışını güzelce sarılmalıdır.
 • Koliye eşyaları yerleştirmede önce içine kâğıt yerleştirip ardından önce sardığımız büyük tabaklar yerleştirilir. Her katına boşlukları dolduracak kâğıt yerleştirilir. Kolinin üstlerine doğru daha küçük olan eşyalar sarılıp konulur.
 • Koliyi yerleştirdikten sonra üst kısmına da kâğıtları kırıştırarak yerleştirilir.
 • Koliye eşyaları yerleştirdikten sonra üzerlerine etiketleme işlemi yapılır. Kırılacak eşyanın olduğu belirtilir.
 • Kolilerin çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer ağır kolilenir ise içindeki eşyalar hasar görebilir.
 • Tencere içlerini de koli gibi kullanıp ufak fincan ve bardakları sarıp tencerelere içlerine yerleştirilebilir.

Giysi Ve Diğer Eşyaların Paketlenmesi

Giysilerin toplanması ve paketlenmesi: Giysileri yazlık ve kışlık olarak ayırdıktan sonra istenilirse vakumlu poşetler ile vakumlayıp koliler yerleştirilir. Eğer vakumlu poşetlerden yok ise büyük çöp poşetlerine yerleştirilen kıyafetler elektrikli süpürge ile havası alınarak vakumlanır ve kolilere yerleştirilip paketlenir. Böylece kıyafetleriniz tozlanmadan taşınmış olur. Eğer kıyafetleriniz kırışmasını istemiyorsanız askılı kolileri kullanarak kırışmasını önlemiş olursunuz. Daha sonra bu işlemler bitince koliler paketlenir ve üstüne etiketleme işlemi yapılır.

Mobilya Ve Beyaz Eşyaların Paketlenmesi: Elektronik eşyaların ve mobilyaların paketlenmesinde nakliye firmalarından yardım alınması gerekmektedir. Eğer bu imkân yoksa balonlu naylonlardan alıp elektronik eşyaları ve mobilyaların kırılmaması ve zarar görmemesi için bu naylonlarla bir kaç kez sarılmalıdır. Nakliyat firmasının da kendi getirdiği paketleme malzemesi ile tekrar sarması ile elektronik eşyaların ve mobilyaların zarar görmesi engellenir.

Ancak alınan balonlu naylonlarla eşyaları sarmak için zamanınız yok ise taşınacağınız gün nakliye firmasıyla konuşarak firmanın sarmasını sağlanır. Televizyon paketleme işlemi çok önemlidir. Diğer eşyalara göre çok daha hassastır. Bunun için televizyonu paketleme işlemi yaparken strafor ile paketleme yapılması daha sağlıklıdır. Televizyon paketleme işleminde dikkat etmek gerekir ufak bir zorlamadan dolayı ekran zarar görebilir

Kırılacak Eşyaların Taşınması Nasıl Olmalıdır?

Kırılacaklar diye adlandırdığımız eşyaları şöyle özetleyebiliriz cam, porselen, kristal, seramik eşyalar bu guruba dahildir. Bu eşyaların çoğu mutfakta bulunsa da daha çok yeme ve içme işlerimizde yardımcı olarak kullandığımız eşyaların isimleridir. Örneğin aynalar bu guruba girmez kırılabiliyor olsa bile, tanım önemli burada anlaştıysak devam edebiliriz. Ancak doğru bir paketleme bu kaderi kökünden değiştirebilir. İster evinizi taşırken veya bu eşyaları kargoya verirken nasıl paketlenmesi gerektiğini bilirseniz kesinlikle kırılmayacaklar.

Paketlemeye Başlamak İçin Gerekli Malzemeler

Paketlemede tercih edilen koliler önemlidir. Ayrıca gerekli olan diğer malzemelerde;

 • Yeterli büyüklükte çift oluklu koli
 • Koli bandı
 • Ambalaj kâğıdı veya gazete kâğıdı
 • Eğer paketlenecek eşya değerliyse balonlu naylon
 • Koli üzerine içindekiler ve nasıl taşınacağını yazmak için kalem

Kırılacak eşya paketlemenin normal bir eşyayı paketlemekten daha çok dikkat etmek gerekmektedir. Kırılacak eşyanın paketlenmesinde bazı püf noktalar vardır. Şayet bu püf noktalara dikkat edilmediği takdirde, değerli olan eşyaların zarar görebilmektedir.

Yemek takımlarını, porselen tabakları, aynaları vb. Birçok değer verilen eşyaları birden çok ambalaj kâğıdına sarılmalı ve bu eşyaları yerleştirirken oldukça özen gösterilmelidir. Kolinin içine yerleştirdiğiniz kırılacak eşyanın hareket etmemesi için sağlam bir şekilde taşınmasını sağlamak için büyük önem verilmelidir.  Kırılacak eşyaların paketlenmesinde kolinin ağırlığına dikkat etmek gerekmektedir. Ne kadar ağır olursa içindekilerin kırılma riski o kadar artmaktadır. Kırılacak eşyaların taşınmasında küçük koliler tercih edilmelidir.

Kargoya Verilen Eşyalara Neden Dikkat Edilmelidir?

Kırılacak eşyalar kargo şirketine verilecek ise paketleme işlemini çok daha dikkatli yapılmalıdır. Çünkü kargo da taşınacak eşyalar birçok defa araçlara bindirilip indiriliyor ve kargo firması yeteri kadar dikkat etmemektedir. Bir kaç kez indirilip bindirilen koliler çok daha fazla darbe aldığından dolayı paketleme işlemini çok dikkatli yapmak gerekir.

Kırılacak eşyalarınızı korumak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntemlerden biri de kırılacak eşyalar için hazırladığınız koliyi daha büyük bir kolinin içine koyarak yine kalan boşlukları ambalaj kâğıdı ya da balonlu naylonlarla güzel bir şekilde kapatmaktır. Bu önlemleri alarak kırılacak değerli eşyalar için fazladan bir güvenlik önlemi daha alınmış olmaktadır.

Bu paketleme teknikleri ve püf noktalarını taşınırken bütün eşyalarınız için kullanabilirsiniz. Daha fazla önlem almak eşyalarınızın daha az zarar görmesi bakımından bir avantaj sağlamaktadır. Mesela biblo, ayna, vazo gibi değerli kırılabilecek eşyalarınızı taşınırken ne kadar fazla önlem alınırsa eşyaların zarar görme oranı o kadar düşmektedir.

Profesyonel Yapılan Nakliye İşlemlerinin Önemi

Paketleme işlemleri ile uğraşmak istemiyorsa bu işi profesyonel bir şekilde yapmakta olan nakliye firmaları bulunmaktadır. Bu nakliye firmaları profesyonel ve alanında uzman elemanlarıyla evden eve nakliye ile eşyalarınızı güvenli bir şekilde kolileyip paketleyerek taşınmasını sağlamaktadır. Bu firmalar şehirlerarası nakliyelerde yapmaktadır.

Kırılabilecek değerli eşyaları düzenle ve itinayla sararak paketlenmesi sağlanır. Özellikle büyük elektronik eşyaların sarılmasın da profesyonel elemanları ile çok hızlı ve güvenli bir şekilde paketlenmesi sağlanmaktadır. İster önceden sarılsın isterse sarılmasın nakliye firmaları kendi ekipmanları ile kolayca sarıp kolileyerek taşınmasını sağlamaktadır. Sizin tek yapmanız gereken çalışanları düzgün bir şekilde organize edip yönlendirmenizdir.

Hangi eşyaların nereye konuşacağına karar verdikten sonra nakliye firmasında çalışanları ona göre bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri verdikten sonra profesyonel çalışanları ile kırılacak eşyalar düzgün ve güvenli bir şekilde kolinenip paketlenmektedir. Güvenli ve profesyonel elemanlar ile firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.