Ev Taşımadan Önce Yeni Evinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 

Ev Taşımadan Önce Yeni Evinizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz 

Herkes hayatında yeni bir şey arıyor. Bazıları bunu yeni bir yaşam alanıyla yargılamayı sever. Bazen geniş bir aile söz konusu olduğunda herkes yeni bir ev arıyor olabilir. Tüm farklı durumlar göz önüne alındığında, insanlar yeni bir eve taşınma işlemine karar verebilir.

Evin bize nasıl uyduğunu ve hayallerimizdeki eve nasıl uyduğunu görmek için detayları incelemek önemlidir. Bazıları hayallerindeki evi bulabilirken, diğerleri hayallerindeki daha iyi bir eve sahip olabilir. Bu gibi durumlarda, yeni bir eve taşınmadan önce yeni evinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım karmaşıklıklar vardır. Yeni bir ev seçerken akılda tutulması gerekenler son derece önemlidir. Belki de uzun yıllar yaşayacağınız bu yeni evin tam size göre olduğunu anlamalısınız.

Bütçenize Uygun Bir Ev Bulun

Herkes son derece lüks ve ferah bir ev hayal edebilir. Ancak herkesin bütçesi farklıdır. Böyle bir durumda yeni bir ev seçerken hayalinize uygun olup olmadığını ve evin bütçenizi aşan durumda olup olmadığını kontrol etmelisiniz.  Günlük hayatta iş yerinize veya okulunuza yakın bir ev bulmak sosyal hayatınız için de son derece önemlidir. Okuldan veya işten uzakta bir ev arıyorsanız, seyahat masraflarını veya yolda seyahat süresini de hesaba katmanız gerekir.

Evinizin Konumuna Dikkat Edin

Taşınmadan önce evin konumu da önemlidir. Bulunduğunuz ortamı araştırmalısınız. Ayrıca yakındaki hastaneler, eczaneler ve iş bölgeleri gibi alanları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu gibi durumlarda çevredeki toplu taşımanın rahatlığını da göz önünde bulundurmalısınız. Satın almayı veya taşınmayı planladığınız evin çevresinde, acil durumlarda veya tıp merkezleri, hastaneler gibi gidebileceğiniz alanlarda kullanabilmeniz için toplu taşıma araçları bulunmalıdır.

Deprem Risk Kontrolü

Taşınacağınız yeni evde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise olası bir deprem anında risk altında olup olmadığıdır. Tehlikeliyse ondan uzak durmalısın. Türkiye’nin birçok bölgesi deprem bölgesinde olduğu için deprem tehlikesi oluşturmayan sağlam yapıları tercih etmeniz yaşamınız için önemlidir. Bu nedenle kentsel dönüşüm geçirmiş ve tamamlanmış evlere öncelik verebilirsiniz.

Evin Cezalı Olup Olmadığına Bakın

Taşınacağınız evin geçmiş durumunu araştırın. Basit gibi görünse de içinde bulunduğunuz ev bir süre sonra başınıza bela olacak yer olabilir. Haciz ve ev infazı gibi cezai eylemler son derece tatsız olabilir. Acele satın alınan bir evden nefret etmek anlamına bile gelebilir. Bu nedenle ev üzerinde ipotek aramalısınız. İpoteksiz bir ev seçmelisiniz.

Hayallerimizin Uygun Fiyatlı Evini Bulun

Yeni bir eve taşınmaya karar verdiğimizde araştırmanızı yapıp seçeceğiniz evi detaylıca düşünmeniz önemlidir. Yeni bir eve taşınacaksanız evi istediğiniz gibi tasarlamalısınız. Başka bir eve taşınacaksanız evin durumuna bakıp eksilerini veya avantajlarını belirlemelisiniz. Taşınmada uzman yardımı almak taşınma sürecimizi de kolaylaştıracaktır.

Konut Planlama Durumuyla İlgili Sorunlar

Yeni bir ev alırken dikkat edilecek hususlar; bölgenin durumu ev hakkında çok şey söylüyor. Gayrimenkulün 1/1000 veya 1/5000 imar planına sahip olup olmadığı, yapı ruhsatı olup olmadığı, ödenmemiş vergi borcu ödemesi ve dolayısıyla evin önceki sahibi tarafından birikmiş olup olmadığı gibi birçok soruya açıklık getirebilecek imar durumu, ev alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

 

Konut alımını engelleyen bir durum var. Her şeyden önce konutun imar durumu; Ayrıca ana taşınmazın ve satın alınan parçanın projeye uygunluğu, taşınmazın tapu beyannamesinin nihai değeri, İSKİ veya Çevre ve Orman Bakanlığı gibi herhangi bir resmi kuruluşun konutta doğrudan veya dolaylı tasarrufu olup olmadığını da içerir. Bu tür beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için seçeceğiniz evin imar planına dikkat etmek ve bu yolda kararlı adımlar atmak son derece önemlidir.

Ne Tür Bir Konaklama Benim İçin En İyisidir?

Yeni ev seçimi yaparken önemli bir diğer konu ise ev tipidir. Genellikle diğer türlere göre daha uygun fiyatlı olan apartman dairesi, çocuklu aileler ve yeni evliler için idealdir. Bu tip evlerin bakım ve giderleri uygun bir şekilde karşılanabildiğinden genellikle şehirde yaşayanlar tarafından tercih edilmektedir. Öte yandan müstakil bahçeli ve hatta belki otoparklı bir villa da alıcıları cezbeden tiplerden biridir.

Apartman dairelerinden daha değerli olan bu evler hem şehir içinde hem de banliyölerde olabilir. Öte yandan, kat mülkiyeti genellikle çok katlı binalarda lüks bir şekilde döşenmiş odaları tanımlamak için kullanılır. Tüm bu ev tiplerinden kendi ihtiyaç ve tercihlerinizi göz önünde bulundurarak ve size uygun olanı seçerek ilerleyebilirsiniz.

Bir Ev Satın Alırken Ne Tür Sosyal Olanakları Dikkate Almalıyım?

Ev Satın alırken dikkat edilmesi gereken sosyal donatılar, her evin sahip olması gereken varlıklar arasındadır. Örneğin, çocuklu aileler için güvenli, vazgeçilmez bir oyun alanı veya günlük bakımı hayatlarının merkezine koymuş olanlar için spor salonu ve fitness salonu, en popüler sosyal fırsatlardan biri olarak kabul edilebilir. Böylece yeni evinizde sessizce otururken, evden dışarı adımınızı atarak kendinizi ve ailenizi rahat ve güvende hissettirecek fırsatlara sahip olabilirsiniz.

Çevre Kalitesi Göz Ardı Edilmemeli

Ev seçiminde çevre kalitesi de önemlidir. Çevresel sürdürülebilirlik, satın alma kararınızı doğrudan etkileyen konulardan biridir. Çünkü ister oturmak için ev almak ister yatırım yapmak isteseniz evin sağlam bir mahallede olması hem güvenlik hem de evin değeri açısından son derece önemlidir. Yeni çıkarılan yasaya göre deprem riski taşıyan alanlar kentsel dönüşüme dahil ediliyor. Yani böyle bir mahallede ev alsanız bile belli bir süre sonra eviniz yerel yönetim tarafından yıkılabilir. Tüm bu noktalara dikkat ederek kendinizin ve ailenizin canını tehlikeye atmayacak, evinizin değerini düşürmeyeceksiniz.

Tapuya Haciz İhtimali Düşünülmeli

Ev almak gibi büyük bir yatırım kararı verdiğinizde evin tamamen size ait olmasını beklersiniz. Bununla birlikte, bazen bir ipotek veya tapu senedinin ev satın alma aşamasında ipotek edilmesi gereken talihsiz durumlar vardır. Bu nedenle ister sıfır proje ister satılık bir ev olsun, satın alma aşamasında o evin tapusunu kontrol etmekte fayda var. Çünkü alacağınız evin üzerinde ipotek veya borcunuz varsa bu konuda ciddi sorunlar yaşama ihtimaliniz yüksek.

Örneğin, yanlışlıkla üzerinde ipotek olan bir ev satın aldınız. Ancak müteahhidin borcu bu eve güvenebilir. Bu durum büyük ihtimalle uzun yıllar sürecek bir davanın fitilini ateşleyecek ve bununla uğraşmak zorunda kalacaksınız. Böylece daire alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okuyarak bu tür talihsiz durumlardan kaçınabilirsiniz. Konaklamanın krediye uygunluğu doğrulanmalıdır

Kredili Ev Alırken Dikkat

Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri olan kredi koşulları, hangi evi alacağınıza karar verdiğiniz andan itibaren devreye giriyor. Ev fiyatının bütçenize uygun olduğunu varsayarsak Yeni evin fiziki durumu tam istediğiniz gibi, ortam oldukça güzel. Ardından evin banka kredisine uygun olup olmadığı sorusu geliyor. Bankaların kolayca ödünç verdiği konutlar çoğunlukla tapulu konutlardır. Tamamlanmayan binalarda da satın almak istediğiniz daireye karşılık gelen kat için indirimli tapu ve tapu tarifi almak için borç para alabilirsiniz.

Müşterek tapu senediniz varsa Tapu Müdürlüğüne giderek gerekli evrakları tamamlayarak ortak tapuya çevirebilirsiniz. Çünkü müşterek tapu, bankalara ödünç verilmesi en kolay belgedir. Ayrıca banka, satın almayı düşündüğünüz evi bu faiz oranından tamamlanması halinde size ödünç verebilir. Değerlendirme raporu tarafından belirlenen tamamlama düzeyi, çeşitli faktörlere dayalı olabilir. Ancak ağırlıklı olarak kapı ve pencereleri sadece iç konstrüksiyondaki kusurlara bağlı bir evin tamamlandığını söylemek mümkündür.

Tüm bunların yanı sıra evin şehrin projesine göre yapılmış olması da ev alırken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Projeye uygun olmayan evler ileride yıkım kararlarına konu olabilir. Bu da böyle bir ev almak istediğinizde bankanın size kredi vermemesine neden olabilir ve satmak istediğinizde evin değeri düşecektir.

Cephe Seçimine Dikkat Edin

Yeni eviniz güneş ışığı alıyor mu? Normal ışık yerine eve doğal ışık getirmek, ısıtmada oldukça faydalı bir unsurdur. Tüm gün satın aldığınız eve giren güneş ışığı sayesinde eviniz doğal olarak ısınacaktır. Bu sayede ısınma maliyetlerinden de tasarruf etmiş olursunuz. Güney ve Güneybatı gibi seçtiğiniz cepheler sayesinde doğalgaz veya ısınma ile ilgili daha az sorun yaşayacaksınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.