Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Evinizi Boyarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Ev taşırken akla gelen sorulardan biri de hiç şüphesiz ev boyama işlemidir. Ayrıldığınız evde depozito varsa ve ev sahibinizden geri almak istiyorsanız, genellikle evi aldığınız zamanki gibi temiz bırakmalısınız. Anlaşmaya göre eve girerken evi kendiniz boyamalı veya bir boya ustası tutmalısınız. Bazen ev sahibi kiralayacağınız evin boya renginin iyi durumda olduğunu ve yeni kiracı isterse yeniden boyayabileceğini beyan edebilir.

Bu durumda evi kendiniz boyamalısınız ya da bir ev boyacısı çağırmalısınız. Taşınmak üzere olduğunuz evinizi yeniden boyamak sandığınız kadar zor değil. Dikkat etmeniz gereken püf noktalarını doğru bilirseniz hızlı, kaliteli ve güzel bir duvar boyası elde edebilirsiniz.

Ev Boyama Nedir, Neden Ev Boyanır?

Ev boyama süreci çok zor bir süreç gibi görünse de bu süreci eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ev boyama, evinizi yenilemenin ve günlük hayatınıza temiz bir ortamda devam etmenin en iyi yoludur. Taşınma zamanları ile birlikte genellikle bahar aylarında ev temizliği ve boyama işlemi artar.

Boyama işlemine karar verdiğiniz andan itibaren yapılması gereken birçok seçenek bulunmaktadır. Karar vermeniz gereken ilk şey renk seçimi olacaktır. Ancak seçtiğiniz boya rengi, hayal ettiğiniz ev fikri, aldığı ışık miktarı ve sahip olduğunuz unsurlarla uyumlu değilse, istediğiniz sonuçları almanız mümkün değildir.

Evinizdeki duvarların rengi günlük enerjinizi doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden ruhu dinlendirebilecek ve size huzur ve rahatlama hissi verebilecek renkleri seçmenizi öneririz. Hangi renklerin sizi mutlu ve rahat ettirdiğini bilmiyorsanız, küçük renk örnekleri kullanarak deneme yanılma yöntemini deneyebilirsiniz. Eviniz için doğru rengi seçtiğinizde yaşam kalitenizin arttığını fark edeceksiniz. Bu yüzden renk seçiminin en önemli soru olduğunu unutmayın.

Doğru Boya Rengini Seçmenin Püf Noktası Nedir?

Eviniz için boya seçimi yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu var. Bu hilelerden biri de boyanacak alanın yüzeyidir. İstenilen rengi elde etmek için yüzey durumuna bağlı olarak 2 veya 3 kat gerekebilir. Bu nedenle boyanacak yüzeyin durumunu tam olarak anlamak ve istenilen renk tonuna ulaşmak için öncelikle kaç kat uygulayacağınıza karar vermelisiniz.

Ev boyası için seçilecek en doğru rengin, seçtiğiniz görünüme en iyi uyan renk olduğunu unutmayın. Örneğin; Marina konseptli bir yatak odası planlıyorsanız mavi ve beyaz duvar boyası sizin için doğru seçim olacaktır. Öte yandan doğru rengi seçerken odanıza giren doğal ışık miktarı ve kullanılan yapay ışık büyük önem taşır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise boya renginin doğal ve elektrik ışığı altında çok farklı görünmesidir. Özellikle evinize giren doğal ışık miktarı gün içinde değişeceğinden günün her anında aynı manzarayı göremeyebilirsiniz. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak, boyamayı düşündüğünüz alana en uygun rengi bulmak için küçük bir yama testi yapabilirsiniz. Bu test lekelerinin yanı sıra yatak odasında kullanacağınız eşyaların renklerini de göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

Evi Boyamadan Önce Hangi Ön Hazırlıkların Yapılması Gerekiyor?

Tanımladığınız boyanın odanızda istediğiniz gibi görünmesi için duvar yüzeyinde yaptığınız çalışma çok önemlidir. Öncelikle boyanacak bir duvar kısmında boya veya kaplama kalmışsa kâğıt artıkları iyice temizlenmeli ve yüzey zımparalanmalıdır. Bu işlemden sonra duvar yüzeyinde toz oluşacaktır. Bu tozlu yüzeyler de temiz bir bezle silinerek temizlenmelidir. Tozlu yüzeyi temizledikten sonra bile duvarda lekeler görüyorsanız, duvarı deterjanla temizlemeli ve duvarın kurumasını beklemelisiniz.

Tüm duvarlar, önceki çalışmalardan kaynaklanan çivi delikleri, çatlaklar ve sıva kusurları gibi yüzey kusurları macun ve kireçle uygun şekilde doldurulduktan sonra astarlanmalıdır. Daha sonra astarın kurumasını beklemeniz gerekir ve boya kuruduktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz.

Renk Odanızı Nasıl Etkiler?

Rengin insan zihni üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Doğru tonlarda seçilen ve boyama işleminin bir parçası olan yeşiller ve maviler, odanıza canlılık katarken, siz ve aileniz için bir huzur ve rahatlık duygusu yaratır.

Daha sakin ve dinlendirici bir oda yaratmak istiyorsanız, yeşil veya açık mavi tonları ahşap unsurlarla tamamlanabilir ve beyaz tonlar size renk uyumunu ve odanızda aradığınız yatıştırıcı etkiyi getirecektir. Ancak bu tarzların hiçbiri size uymuyorsa veya çocuğunuz için daha enerjik bir yatak odası hayal ediyorsanız, parlak renkler istediğiniz havayı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin parlak turuncu bir renk kullanarak boyayacağınız odanın enerjisi potansiyelini kolayca artırabilirsiniz. Ayrıca yatak odanız sert sabah güneşi alıyorsa, yataktan daha fazla enerjiyle kalkacaksınız demektir. Çok sağlam ve klasik tonlarla kendini çok daha iyi hissedenler için ara renkler hâkim olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak, evinizi boyarken güneşin rengini yatak odanızın duvarlarına taşımak sizin için oldukça ilginç bir seçenek olabilir. Sarı, insanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle yeni bir güne güneş ışığı veya sarı ışıkla başlamak yorgunluğunuzu unutturacak ve enerji dolu yeni bir güne başlamak için enerji verecektir.

Gözlerinizin çok fazla sarıdan yorulmasını istemiyorsanız, tahriş edici etkiyi azaltmak ve istenen kıvamı getirmek için sarıyı beyazla birleştirebilirsiniz. Yani sarıyı yatak odanızda kullanacaksanız, güne enerji veren sarı sizi karşılayarak güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olur.

Renginizi Dikkatli Seçin

Evi boyamaya başlamadan önce, renkleri dikkatlice seçmeyi öğrenin. Evinizde kendinizi en rahat hissettiren renkleri kullanın. Bunun için internetten ev boyama örnekleri veya dekorasyon dergileri ile ilgili yazılara bakabilirsiniz. Mobilyanın rengi, evin büyüklüğü ve aydınlatma koşulları gibi faktörler renk seçiminizde önemli rol oynayacaktır.

Doğru rengi seçerek evinizi bambaşka bir hale dönüştürebilirsiniz. Ayrıca renk kartelasında görülen tonların duvara uygulandığında aynı olmadığını göz önünde bulundurarak canlı örnekleri de görmeye çalışın. Gerekirse, sonuçları örnekleyerek ve ön test ederek duvarınızın bir kısmına istediğiniz rengi uygulayın.

Renklere ve Teknik Detaylara Dikkat

Tüm bu saydıklarımızın yanı sıra duvar renginize ek olarak uygulayacağınız renge de dikkat etmelisiniz. Koyu renkli bir duvarın üzerine açık renkli bir duvar boyayacaksanız, örtücülüğü yüksek bir boya seçmelisiniz. Ev boyama işlemi sırasında her kat boya tamamen kuruyana kadar aşağıdaki işleme başlanmalıdır. Aksi takdirde boya duvara sızmaz ve hata oluşur.

Titizlikle Çalışmak

Duvarları boyamanın yanı sıra kapı, pencere ve tavanları da boyayacaksanız boya rengini buna göre seçin. Tüm malzemelerde tüm boyalar kullanılmaktadır. Bu yüzden malzemeye özel bir boya seçin ve ardından palete göre seçin. Ev boyası renkleri seçmenin yanı sıra kompozisyonlarına da bir göz atın. Doğal boya, sentetik boya veya silikon boya kullanmak isteyip istemediğinizi ve nasıl doğru şekilde uygulayacağınızı iyice araştırdığınızdan emin olun.

Duvar Boyama Hobisi Evin Büyük ve Küçük Alanına Bağlıdır

Küçük ve sıkışık evlerde genellikle tek renk duvar boyası kullanılır ancak dekoratif tercihlerinize bağlı olarak dekoratif duvar boyası da kullanabilirsiniz. Örneğin mavinin tonlarından birini krem rengi ile birlikte kullanabilirsiniz.

Küçük ve dar alanlarda oldukça hoş ve ferah bir görüntü sağlayacaktır. Ancak bu kadar küçük ve dar iç mekanlarda duvarları boyarken koyu renklerden kaçınmalısınız. Koyu tonlu renkler bir mekânı aydınlatamaz, gündüzleri gün ışığını içeri alıp geceleri aydınlatır. Alanı karanlık ve havasız yapacaktır. Aynı zamanda, doğası gereği dar olan iç kısım daha da daralır.

Renklerin insan psikolojisi üzerinde birçok etkisi vardır. Araştırmalarda bilimsel olarak ortaya konan bu çalışmalar, rengin insanları hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilediğini ortaya koymaktadır. Örneğin her tarzda ve hemen hemen tüm renklerle kullanılan kırmızı, psikolojik ve insani birçok etkiye sahiptir. Fiziksel hareketliliği artırmaya yardımcı olduğu söylenen kırmızının, yakınlığı ve psikolojik gücü de arttırdığı ortaya çıktı.

Duvar Resimlerinin Özellikleri

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte teknolojinin avantajlarını dekorasyonda da kullanıyoruz. Buna iç duvar resimleri de dahildir. Geçmişte güzellik dışında pek çok işlevsel ve işlevsel özelliği olmayan duvar resimleri, günümüzde oldukça faydacı özelliklerle üretiliyor.

Duvar resimleri, mat ve parlak iç duvar resimleri gibi renk ve marka bakımından farklılık gösterir. Mat ve parlak duvar boyaları arasında duvar tipine göre boya seçeceksiniz, eğer duvar tipiniz düz değilse ve çukurlaşma varsa parlak duvar boyalarından kaçınmanız gerekir. Ev boyama konusunda firmamızdan hizmet alabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.