Ev Taşıma Sırasında Yapılması Gerekenler 

Ev Taşıma Sırasında Yapılması Gerekenler 

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evden ayrılıp yepyeni bir eve taşınma süreci bazen çok büyük bir hal alıyor. Karşılaştığımız sorunlarla yeni bir eve taşınmadan önce hayal kırıklıklarıyla karşılaşabiliriz. Bu noktada doğru firma ve doğru kişi ile mutlu bir yürüyüşe çıkmak çok kolay olacaktır. Profesyonel ev taşıma hizmeti alarak yeni evinize kolayca yerleşmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Hazırlık Planınızı Tamamlayın

Ev taşımadan önce bir taşınma planı hazırlamanız gerekir. Bu planda eşyalarınızın ne zaman yükleneceği, yeni eve ne zaman teslim edileceği gibi zamanlama konuları olmalıdır. Hareketin planlandığı gibi yapılması çok önemlidir. Bu noktada bu işlemin profesyonel bir nakliyat firması tarafından yapılması gerekmektedir.

İşiniz bu hazırlık sırasında mobilyaları hazırlamak ve eşya listesi yapmaktır. Paketlerin ve içeriklerinin detaylı bir listesini hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ev taşımadan önce profesyonel ve kaliteli hizmet veren bir nakliye firması ile anlaşma yapmanız önemlidir. Bunun için kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

Taşınma Sonrası Hazırlık Yapmak

Taşınma, malların teslimi ile bitmez. Siz yeni evinize mobilya koyana kadar taşınma süreci devam eder. Bu noktada taşınmanın sorunsuz geçmesi için yeni evinizdeki eşyaları düzenlemek için acele etmemeniz önemlidir. Keyfini çıkarırken yapacağınız yeni ev yerleşimi stresinizi azaltacaktır. Ancak, taşındıktan sonra yeni evinize yerleşene kadar geçen süre için de hazırlanmanız gerekebilir. Yeni evinizin ilk gününe hazırlanabilirsiniz. Bu çantanın içine kurabiye, el feneri, rahat kıyafetler gibi şeyler koyarak bu süreci rahatlatabilirsiniz. Taşınma tamamlandıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler:

 • İlk önce ürün ve paket sayısını kontrol edin
 • İlgili odalara ilgili paketleri ve nesneleri yerleştirin
 • Büyük öğelerden sıralama işlemini başlatın
 • Düzenli molalar verin
 • Montaj işlemlerini gerçekleştirin
 • Giysi ve kıyafet gibi eşyaları son aşamaya yerleştirin

Ayrıca daha sonra taşınmaya hazırlanmak için yeni ev için gerekli tüm işlemleri önceden yapmalısınız. Özellikle taşınmadan en az 1 gün önce elektrik, su ve doğalgaz kapılarını açma prosedürlerini hazırlarsanız yeni evinizin keyfini daha hızlı bir şekilde çıkarabileceksiniz.

Taşınma Sırasında Yapılması Gerekenler

Taşınma sırasında yapılması gerekenler adım adım belirlenmelidir. Günlük veya yapılacaklar listesi tutmak işinizi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda hiçbir adımı atlamamanızı da sağlar. Öncelikle seyahat tarihi ve saati yoğunluğunuza göre ayarlanmalıdır. Yoğun trafik, transit süreyi uzatacak ve toplama operasyonları nedeniyle taşınma stresli olacaktır.

Nakliye için kullanılacak paketler gibi malzemelerin önceden temin edilmesi ve sevkiyat gününde hazır bulundurulması gerekmektedir. Özel kalın oluklu mukavva kutu taşıma sırasında büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca ulaşımı kolaylaştırmak için gazete, bez, minder, astar gibi kaplama malzemelerinin donatılması gerekir. Her aşamada en önemli şey, mülke zarar vermeden hareketin yapılmasıdır. Bu nedenle gerekli paketleme ve hazırlığa özen gösterilmesi çok önemlidir. Ambalaj malzemeleri ve paçavralar mümkün olduğunca saklanmalı, hassas eşyalar birkaç kat sarılarak korunmalıdır.

Taşınma Sırasında Evi Temizlemek İçin Teknikler ve İpuçları

Taşınma sırasında evi temizlemek için bazı teknikler vardır. Bunlar;

 • Her odanın kendi kutusu olmalı ve diğer odalardan gelen eşyalar kutuya konulmamalıdır.
 • İçindekiler ve içinde bulunduğu oda ambalaj üzerinde belirtilmelidir.
 • Kırılabilir eşyalar içeren kolilerin özel olarak işaretlenmesi ve dikkatli bir şekilde taşınması gerekir.  Paketleri araca yüklerken üst üste binme nedeniyle ezilme riski olmamalıdır.
 • Özellikle kırılgan paketlerin çok dikkatli bir şekilde taşınması gerekir.
 • Araçta bulunan eşyalar birbirlerine zarar vermeyecek şekilde emniyete alınmalıdır.
 • Seyahat günü hava koşulları göz önünde bulundurulmalı ve yağmur olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Öğeler mümkün olan en küçük parçalara ayrılmalıdır. Böylece ulaşım kolaylığı garanti edilir.
 • Monte ürünlerin vidaları ve küçük parçaları paketlenmeli ve ürüne sabitlenmelidir. Bu sayede hareket gününde oluşacak vida rahatsızlığının önüne geçmiş olursunuz.
 • Kutunuzda açacağınız küçük oluklar sayesinde nakliye çok daha kolay olacaktır.
 • Farklı boyutlarda kutular hazırlayın. Bu sayede eşyalarınız düşmeyecek ve gereksiz şeyleri bir araya getirmek zorunda kalmayacaksınız.
 • Yeni evinize taşınmadan önce kullanmayacağınız şeylerden kurtulun.
 • Kutunun üzerine yazabilmeniz için bol miktarda kalın uçlu kalem bulundurun.
 • Mücevher, evrak gibi kişisel eşyalarınızı yanınızda veya kendi arabanızda taşımanız olası sıkıntıların önüne geçmenize yardımcı olacaktır.
 • Mobilyalarınızı hiçbir şekilde çekmeyin, itmeyin veya yuvarlamayın.
 • Teşhir dolabı, eşya dolabı gibi camlı dolapların kapaklarını yapıştırmayı ve sıkıca kapatmayı unutmayınız.
 • Olası kazaları önlemek için cam eşyalara dikkat edin.
 • Bavulunuzu kitap ve çeşitli eşyalar saklamak için kullanabilirsiniz.
 • Şilteyi taşırken her iki tarafına lastikli çarşaflar yerleştirerek yatağın kirlenmesini önleyebilirsiniz.
 • Hareket halindeyken pratik öneriler olarak kırılan parçalarınızı sarmak için havlu ve ev tekstili kullanabilirsiniz.

Bu maddelerde belirtilen tekniklerle taşınma esnasında evinizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Taşınırken Beyaz Eşyalar

Garantisi devam eden ürünler için servis ve destek almanızı tavsiye ederiz. Ev aletlerini taşıma sırasında kendilerini bağlayarak taşımak yaralanmalara neden olabilir. Dolap ayaklarının tekerlekleri sayesinde buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ağır eşyaları uygun zeminlerde taşıyabilirsiniz.

En az dört kişi taşımak, merdivenlerin açılabileceği alana dikkat etmek vb. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi küçük ev aletlerinizi sağlam bir kumaşa yerleştirerek dört bir yanından taşıyabilirsiniz. Cihaz ve makinelerde birçok elektrik devresi ile çalıştığı için hassas olmak ve çarpma, düşme, sürüklenme gibi durumlardan kaçınmak önemlidir.

Ev Eşyalarını Taşımak

Taşınma sırasında özellikle ağır mobilyaların taşınması zordur. Bu nedenle bu ağır mobilyaları mümkün olduğunda parçalara ayırmak gerekir. Örneğin; koltukların kollarını çıkartmanız mümkün olduğunca ulaşımı kolaylaştıracak. Özellikle masa ve sandalyelerin ayakları, yerden yüksekte olan sandalyelerin ayakları streç film ile kaplanmalıdır.

Bu, bu parçaların çizilmesini önleyecektir. Ayrıca ayakları ve kolçakları araca yerleştirirken hareket etmelerine veya kırılmalarına dikkat edilmelidir. Perdelerin taşınması da zordur. Perdelerinizi bir halı çantada monte edebilir veya bir kutuda gönderebilirsiniz. Kaybolduğunda işinizi kolaylaştırmak için hareket sırasında perdeyi asmak için ek halkalar vardır.

Halıları üst üste koymak ve rulo yapmak yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Böylece birden fazla halıyı aynı anda taşıyabilirsiniz.

Taşınma Sürecinde Ayakkabılar

Ayakkabılarınızı ayrı bir kutuya koymak, onları korumanın ve taşımanın en kolay yolu denebilir. Ancak, ayakkabı kutularınız müsait değilse, hareket halindeyken özel bir ayakkabı kutusu hazırlayın. Ayakkabılarını gazete ile doldur. Bu sayede şekilleri bozulmaz. Her çifti ayrı ayrı kumaş veya gazete ile sarın veya sarın. Böylece batmazlar. Ayakkabıları kutuya dik yerleştirmek de damgalanma riskini azaltır. Ayakkabı çantaları da kullanabileceğiniz alternatiflerden biridir.

Taşınma Sürecinde Derin Dondurucudaki Yiyecekler

Dondurucudaki yiyeceklerin taşıma sırasında tüketilmemesi durumunda, buzları çözülmeden taşınması önemlidir. Nakliye sırasında fişi çekilen son ürün bir dondurucu olmalıdır. Aslında şehir içi ulaşım kısa ise dondurucu kutusunun kapağını yapıştırmanız, mobilyaları çıkarmadan taşımanız tavsiye edilir. Böylece iç sıcaklık hızla yükselmez ve 1-2 saate kadar sorunsuz bir şekilde dayanır.

Taşınma Sürecinde Kıyafetler Nasıl Toplanır?

Taşınma sırasında kıyafetleri restore etmek aslında çok basittir. Katlanmış kıyafetleri olduğu gibi kutuya koyabilirsiniz. Giysilerinizi asmak için özel bir elbise askısı satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Böylece kıyafetlerinizi askıyı çıkarmadan askıda taşıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gardırobunuzun çıtasını kutunun içinden geçirmek.

Oldukça pratik olan bu yöntem ile eşyalarınızın kırışmasını da engellemiş olacaksınız. Çantalar, çorap, iç çamaşırı, eşarp ve benzeri küçük eşyaları taşımanın en iyi yoludur. Bavullar eşyalarınızı taşımanın başka bir yoludur. Bavullarınızı kıyafetlerinizle birlikte sıkıştırarak verimli hale getirin.

Taşınma Sürecinde Mutfak Eşyaları

Çoğu kırılgan bardak ve mutfak eşyalarını taşımak zor bir işlemdir. Özellikle gözlük gibi kırılabilir eşyalarınızı mutlaka paketleyin. Gazeteler, mendiller, paçavralar ve hatta çoraplar bu iş için uygundur. Küçük kaseler, çatal bıçak takımı vb. gibi hacmi küçük ve dağılması kolay eşyaları yerleştirerek yerden tasarruf edebilirsiniz. Kavanozlar gibi yüksek hacimli eşyalarda. Diskleri gergi ipi ile birbirine sıkıca sararsanız ve kutuya yerleştirirseniz birbirine zarar verme riskini en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca aralarına koyacağınız havlular çizilmeleri önleyecektir.

Baharatlık gibi küçük eşyalar koyarak da koruyabilirsiniz. Küçük eşyaları ayrı kutularda taşımak en iyisidir.  Bıçakları ve kesme aletlerini bir havluya sararak güvenle taşıyın veya saklayın. Bu sayede kutuları açarken veya taşırken olası kazaları önlemiş olursunuz. Buzdolabınızı paketlemek, düşmesini ve kırılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Yine dondurucu olarak sevk edildikten sonra hemen çalıştırılıp yiyeceklerin yerleştirilmesi önemlidir. Taşınma işlemi için firmamızdan hizmet alabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.